کسب و کار آنلاین | کسب و کار اینترنتی | کسب و کار اینترنتی چیست

کسب و کار آنلاین

برای این که بتوانید کسب و کار اینترنتی خود را با اصول و قواعد بین ­المللی پیش ببرید باید ابتدا انواع تجارت الکترونیک را بشناسید و در نهایت نسبت به نوع کسب و کار خود نوع تجارت الکترونیک خود را انتخاب نمائید.

B2C

تجارت الکترونیکی است که یک طرف صاحب کسب و کار و طرف دیگر مشتری می باشد در این مدل, صاحب کسب و کار, خدمات یا محصولات را به مشتریان خود ارائه می نماید. که به آن Business To Customer گفته می­شود

B2B

در این نوع تجارت الکترونیک, صاحب کسب و کار خدمات یا محصولات را به صاحب کسب و کار دیگر ارائه می دهد که به آن Business To Business گفته می­شود

C2C

تجارت الکترونیکی است که مشتری با مشتری در ارتباط می باشد و در این میان صاحب کسب و کار از روابط بین دو مشتری کسب سود مالی یا معنوی می نماید. که با آن Customer To Customer گفته می شود.

طبیعی است که پیاده سازی فنی هر کدام با هم فرق می نماید ولی متاسفانه در ایران همه انواع تجارت الکترونیک را زمان پیاده سازی به یک چشم دیده و با یک سیستم آماده ای مثلا به نام WordPress پیاده سازی می نمایند که مطلاقا اصولی و مهندسی شده نمی­باشد.

راه کارهایی فنی و برنامه نویسی که برای پیاده سازی B2B می باشد کلا با قواعد پیاده سازیB2C متفاوت است. ولی متاسفانه در ایران اگر مجال کار در دست این جاهلان IT می دادند سیستم بانکداری ایران را نیز با همین سیستم WordPress و امثاله پیاده سازی می نمودند.

هدف در این مطلب این نیست که سیستمی را سرکوب نموده و سیستمی را به عرش اعلا ببریم, بلکه فهوای کلام این است که اگر از این سیستم های آماده استفاده نمائیم حداقل بدانیم که جایگاه این سیستم های آماده کجاست و در حد و اندازه همان ادعا نمائیم.

طراحی سایت حرفه ای یا طراحی سایت ارزان و آماتور؟!

امروزه متاسفانه کلمه کسب و کار اینترنتی به دست غیر متخصصین این حوزه افتاده است و باعث دلسردی صاحبان کسب و کار از این حوزه نموده است ولی شایان ذکر است که کسب و کار اینترنتی نیازمند دو دانش IT و MBA می باشد که مجری و یا مشاور شما برای راه اندازی و مدیریت کسب و کار باید این دو دانش را توامان داشته باشند در حقیقت این دو دانش باهم به مصداق دو بال برای ارتقا کسب و کار شما می باشد زیرا که اگر دانش صنعت تولید نرم افزار و توسعه وب را کسی داشته باشد و دانش مدیریتی جهت رساندن شما به هدف تجاری شما را نداشته باشد راه به جایی نمی­برد و از طرفی اگر دانش مدیریتی داشته باشد ولی توان فنی و مهندسی شده برای پیاده سازی با اصول سیستم های تجاری را نداشته باشد به مصداق عالم بی عملی است که فقط در قالب مشاوره برای شما کار خواهد نمود.

حال اگر دو توان مدیریت کسب و کار MBA و توان مدیریت فن آوری اطلاعات IT و طراحی و برنامه نویسی وب سایت با دانش روز چه از لحاظ برنامه نویسی و سئو و چه از لحاظ معماری نرم افزار و زیر ساخت تجاری سازی وب سایت نهایتا ترکیب این دو دانش منجر به پیاده سازی یک وب سایت با اصول کسب و کار و اصول مهندسی نرم افزار خواهید بود.

در ابتدای امر اجازه دهید یک نکته کلیدی را در قالب مثال برای شما بیان کنم.

فرض کنید اگر کسی مریضی ناشناخته ای داشته باشد عقل حکم می نماید که سراغ شخصی را بگیرد که سالها در حوزه طبابت کسب علم نموده و دارای تجربه است و انتخاب دکتر با تجربه برای درمان بهترین گزینه است. حال اگر این شخص دکتری انتخاب ننماید و خود درمانی پیشه کند آیا انتخاب درستی انجام داده است؟

این مثال دقیقا برای کسب و کار اینترنتی شما نیز صادق است امور فنی و طراحی وب سایت کاری است سهل ممتنع یعنی در عین حالی که کاریست آسان همچنین کار است سخت و دشوار که نیازمند دانش و تجربه می باشد. حال انتخاب با شماست که برای داشتن کسب و کار اینترنتی موفق خود درمانی کنید یا نزد اهل فن روید؟

البته طبق مثال فوق شایان ذکر است که متأسفانه در جامعه چنانچه طبیبان نا اهل و بی خرد زیاد هستند و درمان که نمی دانند بلکه بر درد مریض هم می افزاید در صنعت تولید نرم افزار نیز چنین است سودا گرانی هستند که به دید منفعت طلبی کار غیر فنی انجام می دهند و صاحبان کسب و کار را از طراحی سایت و برنامه نویسی و ... دل سرد می کنند. توجه بفرمائید که محل با کلاس شرکت و تعداد پرسنل و ... مصداق کار فنی خوب نیست چه بسا شرکت ها بزرگی که کارهای غیر فنی انجام می دهند و پول کاذب ای را دریافت می کنند و چه بسا اشخاصی که به صورت Free Lancer کار می کنند و بهترین و فنی ترین کارهای IT را رقم می زنند ملاک انتخاب شما فقط تجربه و رزومه فرد باشد پیماکار شما باید هم دانش و تجربه IT کافی داشته باشد و هم دانش مدیریت کسب و کار را داشته باشد

پیشنهاد: طبیعی است که مدیران کسب و کار نمی توانند در آن واحد تمام دانش های لازم برای انتخاب صحیح را دارا باشند فلذا از مشاوران با تجربه و قابل اعتماد استفاده می نمایند برای این امر پیشنهاد ما این است که از طریق یک مشاور IT و یک مشاور MBA برای انتخاب پیمانکار اقدام نمائید. یا اینکه قصد صرف هزینه برای مشاوره را ندارد یا مشاور قابل اعتماد در اختیار ندارید حتما به صورت حضوری با اشخاص و پیمانکار ها در ارتباط باشید و نظر آن ها را جویا شوید و دانش آن ها و از همه مهم تر قابل اعتماد بودن آن ها را محک زنید به همین دلیل است که اعتقاد بنده بر این است که انتخاب اشخاص به عنوان پیمانکار بهتر از انتخاب شرکت یا سازمان بزرگ می باشد مگر اینکه حجم پروژه شما از حد Small Business بسیار بالاتر باشد یعنی پروژه ای در حد بالای 100 میلیون تومان